Ciążę należy zaplanowac

Ciąża wymaga przygotowań – troska o organizm jest celowa. Kobieta planująca zajście w ciążę powinna wybrać odpowiednie odżywianie, być aktywna fizycznie i żyć ekologicznie. Wykonanie badań krwi jest także kluczowe..

Suplementacja witamin i minerałów również jest konieczna.

Jeśli kobieta jest otyła to powinna pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej przed zajściem w ciążę.

Jak ciężarna powinna się odżywiać? Dieta musi być różnorodna, raz w tygodniu należy spożyć rybę, raz-dwa razy w tygodniu konieczna jest potrawa mięsna, a dwa razy w tygodniunależy ująć w diecie rośliny strączkowe. Warzywa, produkty zbożowe, owoce, nabiał i produkty są konieczne w diecie. Każdemu daniu powinno towarzyszyć warzywo lub sałatka – jest to generalna zasada. Poza tym kobieta planująca ciążę ma spożywać trzy-cztery posiłki dziennie w odstępach czasowych co trzy-cztery godziny. Wówczas nie będzie głodna, uchroni się przed słodkimi, niezdrowymi przekąskami i ureguluje działanie organizmu. Umiarkowanie jest złotą zasadą – należy ograniczyć ilość soli i zjadać niewielkie porcje, tłuszcz nie powinien być dominującym elementem potraw, podobnie jak cukier. Nie należy spożywać glukozy, sacharozy, kwasów tłuszczowych.

Pani mająca zamiar zajść w ciążę powinna spożywać 1,5-2 litrów wody mineralnej.
Jakie składniki trzeba uzupełniać? Kobieta zamierzająca zajść w ciążę powinna suplementować kwas foliowy, czyli zażywać go regularnie. Nadmiar witaminy A jest szkodliwy – pochodzi ona z pokarmów zwierzęcych oraz karotenów.

Nadmiar witaminy A jest szkodliwy, a jej niedobór powoduje problemy z zajściem w ciążę.

Witamina D jest bardzo ważna, bo odpowiada ona za mocne kości oraz tzw.

gospodarkę wapniowo-fosforanową. Zasoby kwasów omega-3 również są konieczne. Mają one wpływ na układ nerwowy oraz wzrok dziecka, a co najważniejsze – wspierają układ immunologiczny. Kwasy omega 3 występują w rybach morskich, owocach morza, oleju lnianym. Ciąża to czas szczególny i tak należy go postrzegać..


<< Poprzedni
Następny >>